22 Aralık 2021, 21:38 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

TOKAT ÇOBAN SUCUĞUNU BİLEN VAR MI?

TOKAT ÇOBAN SUCUĞUNU BİLEN VAR MI?

YAKUP ORAKCI

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 791 kez okunmuştur

Tokat’ın 1930 yıllardan itibaren çoban sucuğunun markalaştığını ve Türkiye’nin değişik yerlerinde satıldığını biliyor musunuz? Peki, bu çoban sucuğu niçin unutuldu?
 
Bu tarihi olaya ışık tutmak istedik.

Zamanında Tokat’ta evlerde ve kasaplarda yapılan bez sucuğudur çoban sucuğu.
 
Çobanlığın ve çiftçiliğin meşhur olduğu dönemlerde insanların azıklarından birisidir. Tokat’ın meşhur belediye başkanlarından -aynı zamanda validir- Mustafa Latifoğlu, bez sucuğumuzu döneminde Tokat Çoban Sucuğu markası ile ticarileştirir. Bez sucuğun çobanlar tarafından çok kullanılması sebebiyle bu isim verilmiştir.

Merhum Latifoğlu öyle bir çalışma yapar ki çoban sucuğunun namı her yere yapılır.

Hijyene önem vererek döneminin çok ötesinde bir çalışma yapılır. Ürünler paketlerin ve ülke çapında satılmaya başlar. Yani Tokat’ın bu özel lezzeti 1930’lu yıllarda yerel olmaktan çıkar ve ulusal bir boyut kazanır. Tokat Çoban Sucuğu ifadesi zamanla unutulur ve bez sucuk olarak günümüzde insanlarımızın sofralarını süslemeye devam eder.

Tokat bez sucuğu lezzet ve içerik bakımından eşsizdir. Geleneksel olarak ev sucuğudur, fakat günümüzde ev yapımı tadında fabrikasyon olarak üretilmektedir.
 

Bu vesile ile Mustafa Latifoğlu hakkında da kısa bir bilgi verelim.

1904 tarihinde Tokat’ta doğmuştur. 4 Kasım 1970 tarihinde de vefat etmiştir. İdadi mezunudur. Tüccarlık, çiftçilik, Tokat Belediye Başkanlığı  (1933-1936), Türkiye Şeker Fabrikaları İstanbul ve Alpullu teşkilatlarında memurluk, TBMM VIII.ve XI. dönem Tokat milletvekilliği yapmıştır. Üç çocuk babasıdır. Tokat’ın siyasi tarihine imza atan bir siyasetçidir.

Gelelim, Tokat sucuğunun tarifine. Bahsettiğimiz gibi, Tokat bez sucuk, İl merkezi ve çevresinde genellikle kasaplar tarafından geleneksel yöntemlerle üretilen bir sucuk çeşididir. Bez sucuk dolum işleminde tekstil ürünü olan bez kılıflara dolum yapılarak kurutulmaktadır.
 
Bez Sucuk İçin Gerekli Malzemeler:
• 1 kg dana eti
• 250 gr koyun eti
• 100 gr çemen unu
• 60 gr kırmızıbiber
• 30 gr karabiber
• 30 gr kimyon
• 30 gr yenibahar
• 10 gr tarçın
• 10 gr karanfil
• 5 diş sarımsak
• tuz
• 2 bez torba

Bez Sucuk Yapılışı:

Et kuşbaşı doğranarak baharat ile birlikte bir gün süreyle buzdolabında bekletilir. Daha sonra çekilerek kıyma haline getirilir. Kıyma haline getirilmiş iç hazırlanan bez torbalara bir huni yardımı ile doldurulur. Daha sonra bir merdane yardımıyla içinde hava kalmayacak şekilde üzeri düzeltilir. Ağzı sıkıca bağlanan torbalar rüzgâr alabilecek bir yere asılarak beş gün kurumaya bırakılır. Beşinci günün sonunda tekrar merdaneleyip 2 gün daha asılır. Bu yedi günlük süreç içinde baharatını alan etin rüzgârında yardımı ile içerisindeki suyu çekmiş olur. Sucuk kendine has lezzeti ile yemeğe hazır hale gelir.


 Tokat Haber 60 internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Haber 60 Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

İnsanların hem ruhuna hem de işitme konusunda sihirli dokunuş
İnsanların hem ruhuna hem de işitme konusunda sihirli dokunuş
Emel İşitme Merkezlerin Kurucusu ODY Emel Çetin İle Gazeteci Ayson Karabağ Röportajı

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]