14 Ocak 2022, 14:34 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

KAPILAR
  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 229 kez okunmuştur

Eski evler, o evlerin kapıları cezbeder beni. Eski tarih kokan şehirlerde dolaşmayı severim. Yaşanmışlık kültür kokar. Samimiyet vardır. Sanki o eski kapılardan annem seslenecektir çocukluğumdan.

 
Kapılarda kocaman kilitler yoktur. Bazen odun parçası tutar o kapıyı bazen bir kilit. O kilit paspasın altına eşiğin altına bir yerlere konulur. Yani aslında o kapı dostlara hep açıktır. Ama herkes elini kolunu sallayarak giremez.
 
Avlusundan samimiyet kokar. Evin içinin samimiyeti sevgisi taşar sokaklara.
 
Şimdi ise kocaman lüks gökdelenlerde bir köy nüfusuna sahip aynı asansöre binen birbirine selam vermeyen, birbirini tanımayan insanlar.  Güvenliklerini kapıda bekleyen güvenlikçiye, güvenlik kamerasına, alarm sistemlerine göre kendilerini korumaya alıyorlar. Ama buna rağmen o kilitsiz kapıdan girmeyen hırsız o güvenlikli binalara girmeye çalışıyor.
 
Belki de önemli olan insanın sevdiği şeye sahip çıkması. Hasta olunca komşudan gelen bir tas çorba, hatır sormaydı samimiyet. Bunu ne kapıya konulan koca kilitler, ne güvenlik görevlileri ne de alarm sistemleri sağlayamaz.
 
Onun için o koca gökdelenler yerine daha samimi insanların olduğu yerleri seviyorum. Komşularımı seviyorum. Kapısından zorlayarak girilen hiç bir yeri sevmiyorum.
 
Kapılar bana her zaman samimiyeti, tarihi, yaşanmışlığı ve sevgiyi anlatır. Sevginin ve saygının dışa taştığı bir evinin sokağınız komşularınız olsun. O zaman zaten kapınıza koca kilitler takmanıza gerek yoktur.
 
Sevgiyle kalın.
 
 
Fotoğraflar: Semihat Karadağlı/ Eski Datça


 Tokat Haber 60 internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Haber 60 Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

WH International, Geri dönüşüm sektöründe dünya markası
WH International, Geri dönüşüm sektöründe dünya markası
WH INTERNATIONAL GROUP Yönetim Kurulu Başkanı Waleed Al Sharifi İle Gazeteci Ayson Karabağ Röportajı

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]