10 Haziran 2017, 04:38 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

ASGARİ KENTLER!.. YA DA AK KENTLER!..

ASGARİ KENTLER!.. YA DA AK KENTLER!..

ÖMER ALTIN

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1001 kez okunmuştur

Yıllar öncesinde köylerden kentlere taşınanlar kentin kıyı kesimlerinde gecekondu da olsa bir barınma alanı edinebiliyordu.
 
Ya da düzenli bir işi olanlar gerek özel sektörde gerekse kamuda çalışanlar kooperatifler aracılığıyla da olsa bir konuta sahip olabiliyorlardı. En kötü ihtimal bir kamu emeklisi emeklilik ikramiyesi ile bir ev satın alıp ömrünün sonunu kendi yuvasında tamamlayabiliyordu.
 
Şehirlerin cazibe merkezi olması, köyden şehre göçün hızlanması ile şehirlerde oluşan konut ihtiyacı bir yatırım sektörüne dönüştü. Üretilen konutlar ihtiyaç sahiplerinin satın alma gücünü aştığından yatırımcılar tarafından alınarak kiralaya verilmeye başlandı. Yeterli arsaya sahip olmayan illerde arsa fiyatları konut maliyetlerinin % 50 lerini geçmeye başladı.
 
Konut satın alma maliyetleri arttıkça kira fiyatları da doğal olarak arttı.
 
Ak parti döneminde uzun vadeli ipoteğe dayalı konut kredileri yaygınlaşınca dar-ama düzenli geliri olanlar borçlanarak konut edinme fırsatı yakaladı. Ama bu daha çok gayrimenkul yatırımcılarının işine yaradı iki konutu olanlar üçüncü konutu kira geliriyle satın alabildiler.
 
Üretime dönük yatırımların getirdiği riskler yatırımcıları gayrimenkul sektörüne yönlendirdi. Talep artışı arzın üstünde oluştuğundan fiyatlar arttı. İkinci konuta birçok ülkede yüksek vergiler uygulanırken ülkemizde bir sınırlamanın olmaması ciddi sorun oldu.
 
Ak parti döneminde asgari ücretin 1300 tl ye çıkarılması dar gelirli için önemli bir kazanımdı. Ancak bu ücretin yarısı kira giderine gittiğinde kalan kısım ile geçinmek imkansızlaştı. Şehirlerde gecekondu mahallelerinde bulunabilen ucuz kiralık konutlarda kentsel dönüşümlerle tükenmeye başladı. Asgari ücret geliri ile de maliyeti 200 bin tl nin üzerinde olan bir konut mülkiyet olarak alınamayacağına göre yakın bir gelecekte, Şehrin muhtelif yerlerinde konteyner kentler oluşturup asgari ücretlilere “ASGARİ- KENT” -“ AK- KENTLER” olarak verilmek zorunda kalınacaktır.
 
Vahşi kapitalizmin toplumun her kesimin de kabul gördüğü, tüketim toplumunun benzer ihtiyaçlar ve benzer talepler oluşturduğu dünyamızda, barınma ihtiyacıyla bitmeyen yaşam ihtiyaçları karşılanamaz olduğunda büyük bir sosyal patlama ile karşı karşıya kalınabilir. Her gelir gurubunun birlikte yaşadığı şehirlerde sunulan hizmetler eşit karşılanmadığında ailelerde huzursuzluklara, toplumda yozlaşmalara neden olur.
 
Asgari ücretlinin çocuğu çiğ köfteciye, üst gelir gurubunun çocuğu normal köfteciye gitsin, asgari ücretli ankesörlü telefon kullansın, üst gelir gurubu 4,5 G li telefon kullansın, Asgari ücretlinin sağlık ihtiyaçları devlet Hastahanelerin de bir radyoloji filmine bile üç ay bekleyerek karşılansın, üst gelir gurubu özel hastahaneler de giderilebilsin, Asgari ücretlinin çocuğu devlet desteğinin üstünü de ödeyemeyeceğinden özel okullara gitmesin, zengin çocukları özel okul devlet desteğinden faydalansın diyebileceksek sorun yok. Toplumun önemli bir kesimi için fantezi sayılacak yatırımların yanında asgari yaşam standartları sağlanmalıdır.
 
Ak parti iktidarı sosyal devlet adına önemli çalışmalar yürütmüştür. Ancak barınma ihtiyacı yakın bir gelecekte ciddi sorunlara neden olabilecek potansiyeldedir. Belediyelerin kendi imkanları ,yada milli emlak arazileri ile çok özel sosyal projeler üretilmelidir. İlk konut ediniminde vergi ve faiz indirimi sağlanmalı, iki ve daha fazla konut edinilmesi durumunda elde edilen konut kira gelirleri ciddi anlamda vergilendirilmeli gayrimenkul yatırım aracı olmaktan çıkarılmalıdır.
 
İnsanlar üretime dönük yatırımlara teşvik edilmelidir.


 Tokat Haber 60 internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Haber 60 Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
0 Mart 2014 tarihinde yapılan Yerel Seçimde Ak Parti'den Afyonkarahisar Sinanpaşa Belediye Başkanı seçilen Murat Karakoyun, Afyonkarahisar'ın yükselen yüzü Sinanpaşa'yı Relax Medya Yönetim kurulu başkanı Bülent Kumaş'a anlattı

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Gülbahar Hatun Mah.Meydan Sokak No.10 TOKAT
Tel :0 (356) 212 48 84
Faks : 0 (356) 212 48 84
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]