12 Haziran 2022, 14:05 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

İKİNCİ HÂL: HEYECAN

İKİNCİ HÂL: HEYECAN

HAMİ İŞLER

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 270 kez okunmuştur

Heyecan; Ne kadar da masum bir kelime gibi. Günlük yaşamın içinde soyut gibi dursa da insanın içinde ki bazen deli bazen de verimli bazen de sersidir… Heyecan her yaşta güzel şeydir. Ama her durumda sonu güzel bitmez. Tutkuyla atılan yanlış adımlar insanı felakete sürükleyebilir.
 

Her yeni güne uyanırken günlük haftalık yapılacak işlerimizin temel harcı malzemesidir aslında. Heyecansız bir yaşam nasıl olurdu sizce? Bana göre çok sade sıradan tadı tuzu olmadan zevk vermeden onun gizemli halini hissetmeden geçen bir yaşamı andırırdı. Çocukluktan itibaren gün gün büyürken ailemizin bize aldığı okul karnemizin puanına göre anneden babadan ya da diğer aile fertlerinden verilecek bir hediyenin verdiği o önemli oyuncak, Ya da bisikletin, kıyafetin verdiği heyecanı da gelir aklıma. Öğrencilik yaşamımız devam ederken girdiğimiz her sınav bizim içinde yine büyük heyecan arz ederken, bu görünmeyen kıpırtılı değişik duygu farklı zamanlarda bizim etrafımızda her zaman bariz kendini hissettirmeye devam eder. Heyecan duygusu bir çok nedenlerin alt yapısında yaşamayı sürdürür her yaptığımız odaklandığımız isteklerimizin zincirleme ilavesinde o duygu bizimle her yere gelecektir.   
 
Hayalleri olan insanın heyecanı da olacağı için kendini hep yarışa sokmuş demektir. Bu yarışlarsa mecazi anlamda kişisel ifade şekli, karşı cinsle tanışma neticesi iyi ise izdivaç, sınav, yarışma, proje, hedef, üretim, misyon, vizyon şeklinde bir birine kenetlenerek çağdaş farklı olumlu olmanında sayısız nedenleridir. Heyecan kelimesi/duygusu dipsiz bir kuyu gibidir. Anne baba olmanın ilk heyecanı. Ya da çocuğunun ilk adımı, ilk dişinin çıkması, adım atması yürümesi, konuşması, ana sınıfına başlaması, ilkokula yazdırılması insan için unutulmayan anılardır.

Heyecana kapılmak bazen de insana hata da yaptırır. Her duyulan heyecan masum heyecan sayılmaz. Sürekli değişkendir, olumlu olumsuz çok örnekleri vardır. Araba motorsiklet, bisiklet kullanmak, ya da Kapadokya'da balonla uçmakta heyecanın başka bir yönünü gösterir. Her yaptığımız işin her an farklı bir heyecanı bulunduğunu unutmayalım. Okul bitirmenin verdiği mezun olunca o güzel diploma töreninde kep atma heyecanı …. Olimpiyatlarda ülkemizi temsil eden ve madalya kazanan milli sporcularımızın bizlere kattığı onur veren o gururlu heyecan hepsi ayrı ayrı özel genç sporcuların sevincine ortak olmaktır. Engellilerin her şeye rağmen başarıya imza attıkları muhteşem çaba ve gelen başarısı. Futbol maçı, basketbol maçının kazanılmasında ki zaferdir  heyecan. Sahne heyecanı sanatçıların verdiği solo konserler, yazarların söyleşileri, TV programcılarının canlı yayınında gizlidir. Çok gezer çok adayı vardır, bitmez azalmaz, yok olmazdır heyecan.

Böyle olunca coşkuların, umutların, sevinçlerin ne denli kıymetli olduğunu anlamış oluyoruz. Heyecan duyguların rehberi olduğu için şuurlu, baskın olmasıyla bizi ileriye taşıyan hedefin adresidir aslında. Mantıklı duygular düşünceler fizyolojik değişimler onunla hep var oluş sebebidir. Bomboş bir yaşam sürenlerin sonu iyi devam etmez. Heyecanın katkılarını lehine çeviren başarılı da olacaktır. Ama deli duygular besleyen karakterlerde her zaman iyi neticeler alınması söz konusu olamaz. O yüzden terazinin iyi şekilde dengelenmesi gerekmektedir. Heyecanın açılımı aynı merdivenlerden inmek çıkmak gibi de algılanabilir. Hayat inişli çıkışlı olduğu için yukarıya çıksak ta aşağıya insekte bu bizi asla üzmemeli. Heyecanın varlığını düzenli yaşatmaya kendimizi empoze etmeliyiz. Her şeyin dozu ölçüsü olmalı her yapılan işte, ölçüsüz gelişen her ne olursa olsun yok olmaya mahkumdur. Heyecanlıyım, delikanlıyım, her aklıma geleni yaparım düşüncesi, aşırı öz güveni insanı uçuruma sürükler. İzlenmiş filmin sonunu bilen izleyici kitlesinin akıllı mantıklı yaşam sürmesine ek olan şey iyi bildiğin konuda yorumu ona göre uyarlamaktır. Bunca temkinli gidecek yol varken sonunu sonucunu bilmeden düşünmeden sazan gibi her aklına geleni atılarak girişimde bulunduğun manasız heyecan, insanı meçhule de götürmesi anlık bir olaydır. Bunun neticesinin faturaları çok ağır olabilmektedir. Bazen anlık heyecanlar ömür boyu yük olur insanın sırtında. Pişmanlık olur utanç olur vicdan azabı olur ki çekmesi çok zordur. Gençlikte olur deyip geçilemez bazı şeyler. İnsanın koparıp atmayacağı bağları vardır arkasını dönüp gidemeyeceği durumlar inkar edemeyeceği borçlar vardır. Bütün bunlar anlık heyecanlara feda edilemez. Şimdi gözüne toz pembe görülen herşey toz dumar olur. Hayat sadece anlık güzelliklerden ibaret değil. Cehennemide bu dünyada yaşar insan.

O yüzden o küçücük kelime "heyecanın" açtığı derin yaralar bazen de sarılamaz. Silinmez geri dönüşü olmayan çıkmaz sokaklara sokar, fireni patlamış araba gibi son hız yokuş aşağı son hızla çarpar sonuç kötü biter. Heyecanın sonu kötü bittiğinde ise olmuşa yapacak bişey yoktur kadere rıza göstermek kalır geriye. Bir heyecanla başladığımız bu dünya macerasında ise bizleri yangın alır sel alır rüzgar alır kimi ölür kimi sürünür kimide Abâd olur. Geriye dönüşü olmayan yollar kalır bizlere...


 Tokat Haber 60 internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Haber 60 Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

Gençliğin ve Girişimcilerin Ödül Gecesi'nin rüzgarı konuşuluyor
Gençliğin ve Girişimcilerin Ödül Gecesi'nin rüzgarı konuşuluyor
Gazeteci Ayson Karabağ'ın Röportajı; 'Gençliğin ve Girişimcilerin Ödül Gecesi'nin rüzgarı konuşuluyor'

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]