10 Haziran 2017, 04:39 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

AHİRET İFLASI!!! Müflis (Ahirette iflas eden) kimlerdir?

AHİRET İFLASI!!! Müflis (Ahirette iflas eden) kimlerdir?

ÖMER ALTIN

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1234 kez okunmuştur

Rasûlullah (SAV) ashabına: “Müflis kimdir bilir misiniz?” diye sordu. Ashab: “Bizim aramızda müflis, hiç bir dirhemi ve eşyası olmayan kimsedir.”dediler. Bunun üzerine Rasülüllah (SAV) şöyle buyurdu:
Benim ümmetimden müflis o kimsedir ki, kıyamet gününde namaz, oruç ve zekât gibi ibadetlerini yerine getirmiş olarak Allah’ın huzuruna gelir. Ancak bu ibadetlerin yanında öyle günahlar da işlemiştir ki, kimilerine sövüp saymış, kiminin kanını akıtmış, kiminin malını yemiş, kimine zina iftirasında bulunmuştur.Bu durum karşısında, onun ibadetlerden elde ettiği sevaplardan alınıp hak sahiplerine dağıtılır. Eğer ibadetleri ve iyilikleri bu hakları ödemeye yetmezse, hak sahiplerinin günahlarından alınıp hak yiyenin günahlarına eklenir. Böylece sevapları elinden gitmiş, günahları ise daha da artmıştır. İşte böylece, müflis (iflas eden ) durumuna düşmüş olan bu kişi cehenneme atılır.” (Müslim, birr,59)
 
Bakara 188: "Mallarınızı aranızda haksız sebeplerle yemeyin. Kendiniz bilip dururken, insanların mallarından bir kısmını haram yollardan yemeniz için o malları hakimlere (idarecilere veya mahkeme hakimlerine) vermeyin."
 
Kamunun hakkını (makam,ticari değer, iş vb) rüşvetle hak etmeyen bir kişiye tahsis eden, hizmetine sunan idareciler veya onu almaya çalışan kişilerin Kul hakkı ile ilgili durumunu düşünün. velev ki Namaz, Oruç, Zekat, Sadaka, Hac ibadetlerini yerine getiren biri olsa dahi iflas etmişlerdir.
 
Kul hakkının tövbesi Helalleşmek tir. Sonunda mirasçılarınıza bırakacağınız servet için ahirete kul hakkı taşımayınız. Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ise, cehennemden kurtuluş olan Ramazan ayının son on gününe girer iken üzerimizdeki kul haklarını düşünelim ve helalleşelim. İnşallah cehennem ateşinin dehşetinden kurtulalım.
 
Affetmek, helalleşmek elbetteki derece itibari ile daha üstündür.


 Tokat Haber 60 internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Haber 60 Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
0 Mart 2014 tarihinde yapılan Yerel Seçimde Ak Parti'den Afyonkarahisar Sinanpaşa Belediye Başkanı seçilen Murat Karakoyun, Afyonkarahisar'ın yükselen yüzü Sinanpaşa'yı Relax Medya Yönetim kurulu başkanı Bülent Kumaş'a anlattı

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Gülbahar Hatun Mah.Meydan Sokak No.10 TOKAT
Tel :0 (356) 212 48 84
Faks : 0 (356) 212 48 84
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]