03 Eylül 2022, 18:02 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

BALKANLAR: TÜRK'ÜN KAYIP YURDU

BALKANLAR: TÜRK'ÜN KAYIP YURDU

HAMİ İŞLER

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 163 kez okunmuştur

Avrupanın Güneydoğu bölgesini kapsayan günümüzde irili ufaklı birçok devletin bulunduğu Balkan Yarımadası, üzerinde bugün kanayan bir yaraya ev sahipliği yapıyor;Azınlık durumunda kalan Türkler!

Balkanlar asırlardır birçok Türk boyuna ev sahipli yapmıştır ve bazı Türk devletleride yine bu topraklarda kurulmuştur. Bu devletlerden bazıları Avarlar,Macarlar, Birinci ve İkinci Bulgar Devleti,Avrupa Hun Devleti iken Peçenekler,Kıpçaklar gibi Türk boylarıda bu bölgede yaşamıştır. Osmanlı Devleti ile beraber Balkanlara yönelik Türk iskan politikaları uygulanarak birçok türk buraya göç etmiştir. Türkler Balkanların kültür ve gelişiminde büyük rol oynayarak bölgeyi günümüzde bile vazgeçilmez hale getirmiştir.Nitekim yaşanan Balkan Savaşları ile beraber Osmanlı Devleti bölgedeki hakimiyetini kaybedince Türkler de bu coğrafyada uzun ve zorlu bir yaşam savaşı vermeye başladı. Soykırımlar zorunlu tehcirler ve daha niceleri...İkinci Dünya savaşı ile beraber Balkanlarda kurulan Komünist rejimler özellikle Türklere yönelik birçok hak ihlali ve asimile politikalarını uygulamaya başladı. Kimi türkler bu baskılara dayanamadı ve Türkiye'ye göç etti kimide asırlardır yaşadığı toprağını bırakmayarak mücadeleye devam etti.
 
Bulgaristan 1950'li yıllar zor bir kışın ardından gelen bahar ile birlikte burada artık barınamayacağını anlayan türkler ana yurda göç etmek için hareket eder.Bu süreçte taşınmaz mallarının bir çoğunu arkasında bırakan Bulgaristan Türkleri taşınabilir mülklerini yanlarında götürmek istemiştir; Komünist Bulgar hükümeti Türklerin yalnızca kıyafetleri ile gitmesine izin vermiştir. Gidecekleri yurtta kendilerini neyin beklediğini bilmeyen Bulgar Türkleri hem daha sıcak tutması hem de her yerde satıldığında iyi para etmesi nedeniyle kürk satın alarak Türkiye'ye gelmişlerdir. Kürklerle zengin bir hanım portresi çizilse de aslında fotoğrafın ardında bir dram vardır...
 
Romanya’da komünist rejimin düşmesinden sonra milli bir uyanış yaşayan Sekeller, 1990 yılında Genç Sekeller Forumu adını verdikleri bir grup oluşturarak, kendilerine özgü Sekel Bayrağı’nı kullanmaya başlamışlardır. Dahası, kendi içlerinde milli bilinci pekiştirmek için bir kitapçık yayımlamışlar ve burada Köktürk alfabesini de kullanmışlardır.

2003 yılında Milli Sekel Konseyi adlı başka bir organizasyon daha kuran Sekeller, Transilvanya’nın doğusundaki Karpatların arasına Sekelistan adını vermişler ve bir anlamda bu bölgeyi kendi ulusal alanları ilan etmişlerdir.Günümüzde Sekeller Türk Dünyası tarafında daha yeni yeni bilinmeye başlasa da, araya giren binlerce yıla rağmen onlar özlerini korumayı başarmışlardır.
 
Yunanistan Batı Trakya Türklerinin  karşılaştığı en büyük sorun, Yunanistan’ın kabul etmediği etnik kimliğin inkarı oluşturuyor. Yunanistan, buradaki Türk azınlığını sadece dini adlandırma yaparak “Müslüman azınlık” olarak tanımlıyor.Yaklaşık 60 bin dolayında Batı Trakya Türkü ve Oniki Adalar'daki Türklerin bazıları, Yunanistan vatandaşlık kanununun 19. maddesi gereğince 1955 ile 1998 yılları arasında Yunan vatandaşlığından çıkarıldıÜlkenin en kalabalık iki şehri Atina ve Selanik’te henüz faal bir cami mevcut değil.Oysa Atina'da, çeşitli milletlerden aralarında göçmenlerin de bulunduğu yüz binlerce Müslüman'ın yaşadığı biliniyor.
 
Makedonya,Sırbistan,Karadağ, Hırvatistan burada yaşayan Türkler de haklarını aramak için seslerini duyurmaya çalışıyor. Asırlardır Türk yurdu olan Balkanlar günümüzde diğer ülkelerde olduğu gibi Türklerin sesinin kısılması için her türlü hak ihlalini yapıyor. Türlü zorluklar içerisinde yaşam mücadelesini sürdüren kardeşlerimizin bu sesinin duyulması ve yapılan hak ihlallerinin sonlandırılması gerekiyor. Atalarımızın şu sözü hiç unutulmamalı;Ey Türk Üstte Mavi Gök Çökmedikçe Altta Yağız Yer  Delinmedikçe Senin İlini ve Töreni Kim Bozabilir? ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün söylediği "Muhtaç Olduğun Kudret Damarlarındaki Asil Kanda Mevcuttur" sözü ile Ayağa Kalk Türk...


 Tokat Haber 60 internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Haber 60 Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

WH International, Geri dönüşüm sektöründe dünya markası
WH International, Geri dönüşüm sektöründe dünya markası
WH INTERNATIONAL GROUP Yönetim Kurulu Başkanı Waleed Al Sharifi İle Gazeteci Ayson Karabağ Röportajı

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.045 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]