10 Haziran 2017, 04:39 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

SORUN NEREDE?

SORUN NEREDE?

ÖMER ALTIN

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 931 kez okunmuştur

Okullar açılıyor. Veliler,Öğrenciler,Öğretmenler bir yıl boyunca koşturacak, devlet imkanlarını seferber edecek. Bir yılın sonunda yine eğitimde istediğimiz verimi alamadığımız çocuklar,gençler olacak.
 
Eskiye nazaran fiziksel imkanlar bakımından daha fazla okul ve öğretmenlere sahibiz. Sınıflarımız Akıllı tahtalar, projeksiyonlar, Bilgisayarlar ile donatılmış, Eğitim materyalleri basılı yada elektronik ortamda ücretsiz, herkes bedava tablet, Bedava internet imkanlarına sahip. Çocuklarımız daha iyi yaşam koşullarına, daha iyi beslenme imkanlarına sahip olmalarına rağmen sonuç büyük oranda olumsuz.
 
Her ne kadar orta öğretimde imkanlar çok daha iyi olsa da her ile Üniversitelerin yapılması ve üniversitelerin bir çoğunun Tıp Fakültesine sahip olması ile birlikte Diğer Fakülte ve Yüksekokullar tam bir çöküntü içerisinde. Atölye ve Laboratuvar yüzü görmeden mezun olan üniversite öğrencileri var. Öğrenciye göre değil Hocaya göre dersler dağıtılıyor. İmkanlar liselerden bile kötü durumda.
 
Lise mezunlarında ÖSYM sınavlarından sıfır puan alanlar, herhangi bir Fakülte ve Yüksekokula yerleşemeyenler var.
 
Üniversitelere sınav puanı yada doğrudan geçişle yerleşenlerin daha ilk günden kendilerine sordukları soru " Bu okulu bitirsek ne olacak ki?" sorusu oluyor.
 
Üniversite mezunlarının büyük bir kısmının en büyük hedefi kamuya yerleşmek kamu personeli olmak. Bunun için bitirdiği andan itibaren KPSS sınavlarına hazırlanmak ve uygun bir torpil bulma derdi başlıyor.
 
Birden fazla Fakülte mezunu gençlerimiz bile iş bulamıyor. Müteşebbis ruh yok olmuş. Devletin bütün destek ve teşviklerine rağmen gençler kendilerine uzanacak el peşinde.
 
Mesleki yeterlilik düşük, yabancı dil seviyesi yok derecede, iş geliştirme ve iş kurma öz güveni yok, Fiili olarak işin ucundan tutma yerine bir iş kurup kurduğu işi birilerine yaptırma mantığına sahip gençler var.
 
Her şey iyi hoş ve her malzeme tamam, un, yağ, şeker var helva yiyemiyoruz.
 
Sorun malzemelerle uğraşmaktan helva yapacağını unutan aşçılarda galiba.
 
Öğrenci, Öğretmen,Bina ile uğraşırken, sistemi doğru kurmazsak, Eğitim işsizliği azaltmaz işsizler ordusunu çoğaltır.
 
Yeni Eğitim Öğretim Yılı Her Zamankinden Farklı Olur İNŞALLAH!


 Tokat Haber 60 internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Haber 60 Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
0 Mart 2014 tarihinde yapılan Yerel Seçimde Ak Parti'den Afyonkarahisar Sinanpaşa Belediye Başkanı seçilen Murat Karakoyun, Afyonkarahisar'ın yükselen yüzü Sinanpaşa'yı Relax Medya Yönetim kurulu başkanı Bülent Kumaş'a anlattı

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Gülbahar Hatun Mah.Meydan Sokak No.10 TOKAT
Tel :0 (356) 212 48 84
Faks : 0 (356) 212 48 84
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]