21 Eylül 2022, 14:04 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

KİTAP OKUMAYI NASIL SEVDİM?

KİTAP OKUMAYI NASIL SEVDİM?

Av. SEMİHAT KARADAĞLI

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 80 kez okunmuştur

Bir okurum sayfanızdaki yazıları nereden buluyorsunuz diye sormuş. Kendi yazdığım yazılar ile okuduğum kitaplardan dergilerden aldığım notlar yaptığım araştırmalardan elde ettiğim bilgiler. Bazen sevdiğim değerli dost kalemlerin izni ile şiir ve yazılarından alıntıları paylaşıyorum.  Fotoğrafların büyük bir kısmı kendi çektiğim görseller.
 
 
*

Kitap Okumayı Nasıl Sevdim?
 
Unutmayın Ata Sözünde dediği gibi:" Ağaç yaş iken eğilir." O nedenle çocukları daha küçükken kitapla tanıştırıp onların kitabı sevmelerine ve okumalarına olanak vermeliyiz. O nedenle bir çocuk. Bir kitap. Bir düş. Bir gelecek olduğuna inanıyorum. Ben çocukken okumayı sevdim.

İlkokulu ve ortaokulu doğduğum küçük bir kasabada, Alaçatı'da, okudum. Kalabalık bir ailenin altıncı çocuğuyum. Kız çocukları okumaz diyenlere karşı çıkıp bizleri okutan yüce bir insanı annem ve babamı hâlâ saygı ve sevgi ile anıyorum.

İlkokul yıllarımızda okul kütüphanemizden aldığımız kitapları okuyabiliyorduk. Okumayı sevdiğim için okul kütüphanesindeki bütün kitapları alıp okurdum. Rahmetli babaannem, okuma yazma bilmez ama elimde okuduğum kitaba bakıp yine ders çalışmıyorsun derdi. Gülerdim, yok babaanne ben ders çalışıyorum, der kitabı okumaya devam ederdim.

Okumayı ve matematiği çok sevdiğim için sınıfta hep küme başkanı olurdum. Bize öğretilen yardımlaşma ve hayatı paylaşmaktı. Kimseye üstünlük sağlamak değildi. Bu nedenle hayatı, bilgilerimi tüm arkadaşlarım ile paylaşmaya çalışırdım. O zamanlar istediğiniz kadar kitap almaya ne bütçeniz yeterdi ne de kitapları alacak kitapevi bulabilirdiniz.

Çocukken de böyleydim. Bir kitap okumaya başlayınca dünyayı unuturdum. Daha ilk okul 1. sınıfta bağ evinden 1,5-2 km uzaklıkta bulunan gazeteciden gazete/dergi almaya gittiğimde (evde abim ve ablamlar almak için beni gönderirlerdi. O zamanlar sokaklar güvenliydi.) dönüşte gazete ve dergileri okuyarak giderdim. Annem “eyvah bizim kız yine okumaya takıldı kendini unuttu” derdi.

Lisede ve üniversitede okuyan ağabeyim ve ablalarımın okumak için aldıkları kitapları alır bir an önce bitirmek için onları gece yarılarına kadar okurdum. Gözlerim kapanır, son bir hamle ile gözlerimi açar okumaya çalışırdım. Çok kalın kitapları bile en fazla bir hafta gibi bir sürede bitirdiğimi hatırlıyorum. Daha ortaokulda Yaşar Kemal'in “İnce Memed”i, Bekir Yıldız'ın “Reşo Ağa’sını, Orhan Kemal'in “Cemile” sini, Atilla İlhan’ı, Enver Gökçe'yi, Ahmed Arif'in dizelerini öğrendim ve sevdim.  Samed Behrengi’nin kitaplarında  Küçük Kara Balık ile tanışıp onunla yolculuk yaptık.  Richard Bach’ın kaleminde düşlerinde Martı Jonathan  ile sürüden ayrılıp özgürlüğe uçtuk.  Okudukça daha birçok edebiyatçıyı tanıyıp sevdim.

Okumak; benim için beynimi dinlendirmek, yeni bir şeyler öğrenmek, dünyaya yeni kapılar, pencereler açmaktı. Herkesten ve her şeyden bir şeyler öğrenmeye çalışmaktı. Okudukça ne kadar az şey bildiğimi her gün biraz daha öğrendim, öğreniyorum. Bu konuda en büyük yardımcım oğlum ve kızım. Müthiş güzel birer kütüphaneleri var ve ben onlarla her gün yeni kitaplar ve yazarlar tanıyorum. Kütüphanemde severek okuduğum birbirinden değerli şair ve yazarların kitapları var.
Okuduğum kitaplardan bilgisayarıma bir arşiv oluşturdum. Kitaplardan hatırlayacağım kısa notlar, sevdiğim cümleler kayıtlı bu arşivde. Hukukçu olmamdan dolayı alışkanlık gereği araştırmayı seviyorum.  Meslek alışkanlığı arşivleme sistemimde istediğim bilgiye kısa zamanda ulaşabiliyorum.
Kitaplarını severek okuduğum Zülfü Livaneli’nin  “Kardeşimin Hikayesi” isimli kitabında  okumanın ayrıcalığı ile ilgili “Peki sizin ayrıcalığınız ne? diye soruyor.

“Çok basit. Diyorum. Okumak, sadece okumak. Okuyan insan dünyanın aklına yaslar sırtını. O zenginlerin arkadaşları, birkaç finansçı, üç beş holding yöneticisi. Üstelik içtenlikten her zaman şüphe duyulan ilişkiler içindeler. Oysa benim dostlarım dünyanın gelmiş geçmiş en akıllı, en yaratıcı insanları: Aristoteles, Platon, İbn Rüşd, Faulkner, Homeros, Nietzsche, İbn Haldun... Bunları hangi maddiyatla bir tutabilirsin?”  şeklinde anlatır.

İnsanın hamuru çocukluktan yoğruluyor. Onun için çocuklarınızın hem hayallerini hem de yaşamlarını bırakın onların düşleri belirlesin. Hem matematiği hem de okumayı şiir sanat edebiyatı seviyorum. Yorucu günlük hayat ve meslek ve ev hayatında şiir, sanat ve edebiyat beni ruhumu dinlendiriyor.

Frederick Pollock’ın çok hoşuma giden bir sözü ile yazımı bitirmek istiyorum. "Bir kitap okuyan her şeyi bildiğini zanneder. İkinci kitabı okuyan kuşkuya düşer. Üçüncü kitabı okuyan hiçbir şey bilmediğini anlar.”

Socrates'in dediği gibi: “Bildiğim tek şey hiçbir şey bilmediğimdir.”

Sevgiyle kalın
Semihat Karadağlı

Friedrich Pollock,
Doğum tarihi: 22 Mayıs 1894, Freiburg im Breisgau, Almanya
Ölüm tarihi ve yeri: 16 Aralık 1970, Montagnola, Collina d'Oro, İsviçre
Alman sosyal bilimci ve filozof. Frankfurt'ta kurulan Toplumsal Araştırmalar Enstitüsü'nün kurucularından ve Frankfurt Okulu'nun önemli temsilcilerinden birisidir.
Doktora tezini Karl Marx üzerine yapmıştır. Faşizm ve Sovyet sosyalizmi üzerine yaptığı karşılaştırmalı çalışmaları diyalektik der aufklärung icin horkheimer ve adorno'ya ilham kaynağı olmuştur.

Fotoğraf: Evdeki kütüphanenin bir kısmı.


 Tokat Haber 60 internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Haber 60 Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

WH International, Geri dönüşüm sektöründe dünya markası
WH International, Geri dönüşüm sektöründe dünya markası
WH INTERNATIONAL GROUP Yönetim Kurulu Başkanı Waleed Al Sharifi İle Gazeteci Ayson Karabağ Röportajı

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.062 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]