26 Ekim 2022, 23:03 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

ÇANLAR KİMİN İÇİN ÇALIYOR?

ÇANLAR KİMİN İÇİN ÇALIYOR?

HAMİ İŞLER

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 297 kez okunmuştur

2022 Yılınının yaşadığımız son aylarında tüm dünyayı saran ekonomik krizler,doğal afetler ve siyasi istikrarsızlık gibi konular 8 milyara yaklaşan dünya nüfusunun geleceğini tehlike altına alırken her an patlak verme ihtimali olan nükleer felaket yaşamımızın sonu olabilir mi? 2022 yılının son aylarına girmiş bulunmaktayken neler yaşandı hep birlikte göz atalım.
 
2022 yılının henüz başlarında başlayan Rusya-Ukrayna savaşı ile ilk olarak enerji krizi patlak verdi. Avrupa Birliği ülkelerinin Rusya'ya dönük uyguladığı ekonomik ambargoya misillemede bulunan Rusya Lideri Vladimir Putin Doğal Gaz hatlarında kesintilere gitti.Rus Doğal Gaz Şirketi Gazprom tarafından Avrupa Sanayisi ve Konutları için hayati önem arz eden doğal gazın tamamen kesilmesi durumunda enerji krizi Avrupa'yı kış aylarında yaşanacak sıkıntılar ile başbaşa bırakmaktadır.
 
ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nanc Pelosi'nin Tayvan ziyaretini gerçekleştireceğini duyurmasının ardından Çin Halk Cumhuriyeti Pelosi'nin uçağı Tayvan'a indiği anda vurulacağını söyledi. Dünya büyük bir savaşın eşiğine gelmişken son anda Çin geri adım attı, Pelosi'nin uçağı Tayvan'a indi ve korkulan savaş olmadı.
 
Irak Cumhurbaşkanı seçememesi nedeniyle uzun bir müddet siyasi kriz Sırbistan-Kosova çatışmanın eşiğinden döndü, Suriye'de iç savaş devam etmekte, Kafkas ülkeleri Azerbaycan-Ermenistan ilişkileri yer yer çatışmaya geçmekte.Fakat en önemli olaylardan biri komşumuz İran'da patlak verdi. 22 yaşındaki Mahsa Amini  baş örtüsünü kurallara göre takmadığı gerekçesiyle İran Ahlak Polisleri tarafından kalmış olduğu şiddet nedeniyle yaşamını yitirmesiyle İran Molla Rejimine yönelik protes gösterileri başladı. İran rejiminin sert önlemler ile bastırmaya çalışmasına rağmen protestolar 40. gününü geride bıraktı. İran rejimi olayları "isyan"olarak nitelendirmekte  ve protestoların arkasında ABD, İsrail ve Batı'yı göstermekte.Can kayıplarına yönelik her hangi bir bilgi ise verilmiyor.
 
İsrail, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Yunanistan, ABD'nin desteğiyle ve Türkiye'yi devre dışı bırakarak Doğu Akdeniz'de keşfedilen gazın Avrupa'ya taşınmasını amaçladığı  EastMed Boru Hattı Projesi'ni Washington desteğini çekmesi ile  hayal oldu.  Doğu Akdeniz'de dengeler bir anda değişti.Projenin çökmesi ile İsrail büyük hayal kırıklığı yaşarken Akdeniz'de Türkiye düşmanlığı yapan diğer ülkeler şaşkına döndü.Washington projeden çekilmesinin nedeni olarak maliyeti göstermişti.
 
Avrupa'da ise dikkat çeken olaylar arasında Giorgia Meloni liderliğindeki İtalya aşırı sağının iktidara gelmesi oldu. Daha önce Avrupa ülkelerinde seçimlerde yükselen ancak iktidarı "büyük ortak olarak" kazanamayan diğer aşırı sağ partilerin yapamadığını yaptı.

İtalya'nın faşist lider Benito Mussolini'den bu yana yönetime gelen "ilk aşırı sağcı" ve "ilk kadın başbakanı" olacak Meloni, Hristiyan ve muhafazakar kimliği, yabancı karşıtı politikaları savunmasıyla öne çıktı. Meloni, seçim mitinglerinde "Tanrı, vatan, aile" sloganı attı ve İtalya'nın en büyük sorununun aile ve çocuk yapmamak olduğunu dile getirdi.İngiltere'de ise Kraliçe 2. Elizabeth 'in ölümü Başbakan Boris Jhonson'ın istifası ve ardından göreve gelen ancak 44 günün ardından Başbakanlık görevinden istifa eden Liz Truss  yerine gelen isim eski Maliye Bakanı Rishi Sunak olurken Birleşik Krallıkta siyasi kriz havası yaşanmakta.
 
Tüm bunlara ilaveten yaşanan Enflasyon tüm dünya ülkelerini etkisi altına aldı. Ülke liderlerinin  kimi sert kimi yumuşak ekonomik tedbirler alırken enerji krizi de dünyayı sardı. Arz-talep dengesi gözetmeksizin petrol üreten arap ülkeleri kuruluşu olan OAPEC petrol arzını düşürdü ve fiyatlar yükselmeye geçti. Pakistan ise yaşanan sel felaketi  nedeniyle tarım alanları ciddi zarar gördü. Tarım alanlarında bu sene ürün almayacağını ve gıda kriziyle karşı karşıya olduğunu duyurdu.Malezya siyasi istikrarsızlık ile boğuşmakta, Endonezya artan nüfusu için gıda bulmakta endişeli olduğunu belirtirken, Brezilya da şiddetli kuraklıkla mücadele etmektedir.
 
2023 yılına doğru takvim sayfalarını koparırken Dünya'da yaşanan ekonomik, siyasi krizler ve doğal afet kuraklık gibi konular endişe yaratıyor. Olası bir gıda krizinin kapıda olduğu vurgulanırken sonu gelmeyen ağırlıkta iç savaşlar ve ülkeler arası doğrudan ve dolaylı çatışmalar/savaşlar daha derin krizleri tetiklemekte. Tüm bu olumsuzlukların ortasında kalan ülkemiz ise Türkiye'nin Yüzüncü Yıl Seçimleri olarak nitelendirilen 2023 seçimlerine doğru ilerliyor. Takvim sayfalarını hızla koparırken hergün  yeni bir olumsuz haber ile güne başlıyoruz. Kıyamet senaryolarının yazıldığı bu dönemde peki ÇANLAR KİMİN İÇİN ÇALIYOR?


 Tokat Haber 60 internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Haber 60 Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

Gençliğin ve Girişimcilerin Ödül Gecesi'nin rüzgarı konuşuluyor
Gençliğin ve Girişimcilerin Ödül Gecesi'nin rüzgarı konuşuluyor
Gazeteci Ayson Karabağ'ın Röportajı; 'Gençliğin ve Girişimcilerin Ödül Gecesi'nin rüzgarı konuşuluyor'

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]